Служба фінансових розслідувань – завдання, функції, повноваження
Кабміном України нещодавно було затверджено розроблений Міністерством фінансів законопроект про створення Служби фінансових розслідувань. Незабаром цей законопроект буде передано до Верховної Ради. Поки не зрозуміло, до якого міністерства відноситиме СФР, але служба буде повністю виведена зі складу Державної фіскальної служби, демілітаризована та сформована з нових співробітників. Орієнтовно їх кількість не повинна перевищити 3,5 тисячі осіб.
Завдання та функції Служби фінансових розслідувань
Основним завданням, яке покладається на СФР, стане виявлення, припинення, розкриття та досудове розслідування злочинів у податковій, фінансовій та економічній сферах, а також протидія відмиванню легалізації злочинних доходів. Силові методи, якими раніше користувалися фіскали, поступляться місцем аналітичній методиці з використанням комплексного підходу до розслідування фінансових злочинів проти держави. Головне питання, яке належить вирішити на стадії створення нової служби – це підслідність справ.
Передбачається, що під компетенцію СФР будуть віднесені справи, пов’язані з фінансовими втратами держави, і які безпосередньо стосуються таких сфер, як оподаткування та фінансування господарської діяльності, функціонування банківської та грошової системи, випуску та обігу цінних паперів тощо. Додатково СФР розслідуватиме справи опосередковано пов’язані з основними фінансовими злочинами. Передбачається, що під компетенцію податкової служби потраплять злочини, які регулюються 21 статтею Кримінального кодексу. Наскільки ці повноваження збережуться у законі, стане зрозумілим після ухвалення законопроекту Верховною радою. p align=”justify”> Функція оперативно-розшукової діяльності є фактично визначальним для СФР повноваженням, без якого цей орган не зможе повноцінно функціонувати.
Організаційні питання під час створення Служби фінансових розслідувань
Створення Служби фінансових розслідувань замість ліквідованої податкової міліції створює сприятливі можливості для покращення інвестиційної привабливості країни, що очікується, може підвищити довіру інвесторів до ділового простору України.
Після затвердження законопроекту Верховною Радою СФР постане питання підготовки нових кадрів. Співробітники, які не мають досвіду роботи в правоохоронних органах, повинні будуть пройти професійну підготовку та стажування. На це піде чимало часу. Відкритим залишається питання заробітної плати співробітників, рівень якої безпосередньо впливатиме на професіоналізм службовців у СФР та продуктивність їх роботи.
Також законопроектом сервісна та правоохоронна функції фіскальної служби буде поділено. Сфери відповідальності між ДФС та СФР чітко розмежують, але співпраця буде посилена. У самій ДФС залишиться достатньо співробітників для виконання покладених на службу завдань.
Повноваження Служби фінансових розслідувань
Основними повноваженнями СФР стануть:
– Аналіз криміногенних процесів у господарській діяльності;
– Проведення в межах компетенції, встановленої законом оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування;
– Розшук осіб, які ховаються від слідства та суду;
— отримання інформації про рахунки та вклади, операції та угоди юридичних та фізичних осіб від фінансових та депозитарних установ.
СФР також збиратиме інформацію про скоєні злочини, що віднесені до її функцій, та розшукуватиме боржників та їх майно, на яке може бути стягнуто стягнення. СФР також координуватиме свою діяльність з органами статистики, фінансовими органами, митною службою та КРУ, установами банків та іншими правоохоронними органами.