Cемінари, Вебінари, Консультації

Будівельні процедури – законопроект № 4733-1

Огляд заходів
414

Будівельні процедури – законопроект № 4733-1

Одним із найважливіших етапів спільних реформ в Україні є реформування будівельного сектору. У Верховній Раді знаходиться, ухвалений вже у другому читанні, законопроект №4733-1 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення містобудівної діяльності. Цей закон покликаний зменшити випадки незаконного будівництва, а також перешкодити аферам у цій сфері.

Є надія думати, що ухвалення цього закону, а також відновлення державних житлових програм дозволить створити в країні умови для цивілізованого ринку. Величезною проблемою на сьогодні є надто високі ризики для інвесторів та велика кількість афер. Законопроектом буде змінено дозвільну систему, яку було лібералізовано невдалими реформами 2011 року, внаслідок чого класи об’єктів були поділені на категорії складності, з окремим порядком оформлення документів для кожного. Це призвело до ускладнення ситуації та створило сприятливі умови для корупції у будівельному секторі. Законопроект № 4733-1 поверне назад класи наслідків щодо об’єктів, що відповідно спростить дозвільну процедуру.

Децентралізація будівельного контролю

Ще одним важливим етапом реформування будівельного сектору є децентралізація будівельного контролю, що призведе до збільшення місцевих бюджетів та дасть імпульс будівництву на місцях. Законом №320 від 14.05.2015 функції контролю від ДАСІ передані органам місцевої виконавчої влади та самоврядування. Також законом розділено предмети контролю та надано повноваження органам місцевих рад надавати документацію на право підготовки та будівництва та приймати готові будівлі в експлуатацію. Законом скорочено термін видачі технічних умов та конкретизовано відповідальність у певних сферах будівництва. Цим законом внесено зміни до низки нормативних актів, у тому числі щодо адміністративної відповідальності.

Однак, незважаючи на позитивні моменти новацій, можна вважати, що корупційна небезпека зберігається, оскільки, наприклад, посадові особи ДАСІ можуть самостійно, а не за рішенням суду, скасовувати вже видані дозволи за низку порушень, допущених забудовником. Оскільки таке скасування може бути надуманим і безпідставним до Закону «Про містобудівну діяльність», необхідно внести відповідні поправки.

У Верховній Раді 21 квітня було зареєстровано законопроект щодо внесення змін до цього закону. Запропонований депутатами-ініціаторами законопроект покликаний удосконалити питання просторового планування, зокрема забезпечити комплексну експертизу для всієї документації та удосконалити її структуру, забезпечити громадськості та інвесторам доступ до Держреєстру документації тощо. Чи буде в цьому законопроекті враховано корупційні недоліки, покаже час.

Додаткові складності будівельної реформи

Додає проблем будівельному сектору та втрата кваліфікованих будівельників, які не витримують умов життя в країні та їдуть до інших держав на заробітки. Реформа у будівництві також має враховувати державні програми з підготовки кадрів у галузі. Чимало питань у світлі будівельної реформи викликає чинний порядок реєстрації прав на нерухомість. 06.09.16 р. набрав чинності новий порядок, затверджений ПКМУ № 53 від 23.08.16 р., який встановлює процедуру оформлення прав на придбану нерухомість та порядок взаємодії між Держреєстром прав на нерухомість та Єдиним реєстром документів. Проте масштабні атаки рейдерів на майно юросіб та громадян не припиняються дотепер.

Шевченко Олександр
Шевченко Олександр

Координатор заходу

Публікації експертного блогу Відповіді на всі Ваші питання

MARMAER

Семінари, Вебінари, Онлайн-курси, Конференції – навчання для фінансистів, бухгалтерів, юристів і керівників.

ЧИТАЙТЕ НАС НА ПОШТІ

МИ ПРИЙМАЄМО ДО ОПЛАТИ

liqpay