Cемінари, Вебінари, Консультації

Захист бізнесу при обшуках та виїмках документів

Сервіси
555

АВТОР
Захист бізнесу при обшуках та виїмках документів

Перспектива бути задіяною в кримінально-правових процедурах, мало для кого здасться райдужною. І при цьому неважливо, чи будеш ти задіяний у відносно нешкідливому статусі понятого або ж, не дай Боже, станеш мимовільним очевидцем злочинних дій інших осіб, і опинишся часом небезпечним статусом свідка. А про перспективу опинитися у кримінальному провадженні підозрюваним (обвинуваченим) і взагалі страшно навіть подумати.

Однак не одні фізичні особи, які можуть бути залучені до кримінально-правових процедур, у деяких випадках, така доля може спіткати і юридичні особи.

Сьогодні мова піде про участь юридичних осіб у кримінальному провадженні з економічною складовою, а вірніше про захист бізнесу та своїх інтересів у такому далеко не властивому для юридичних осіб процесі.

Отже, кожен підприємець має розуміти, що кримінальний процес суттєво відрізняється від інших видів процесів. Основною відмінністю є те, що в рамках одного виробництва підприємство та його співробітники або ж уповноважені особи – виступають окремими суб’єктами.

При цьому підприємство бере участь через свого представника, а його фізичні особи – безпосередня участь, оскільки представництво свідків, підозрюваних (обвинувачених) законодавцем не передбачено. Фізична особа зобов’язана особисто бути присутньою на всіх слідчих процедурах, які ініціюються слідством за їх участю і особисто давати відповіді на поставлені питання, надавати експериментальні зразки для експертизи і т.д.

Слід зазначити, що у кримінальному процесі не завжди інтереси підприємства та його фізичних осіб збігаються, тому у виборі позиції слід враховувати можливість виникнення конфліктів інтересів.

Кримінальне провадження передбачає пряме втручання у діяльність підприємства, включаючи як арешти майна, властиві й інших проваджень, а прямий контакт із органом досудового розслідування. При цьому кількість таких контактів законодавцем не лімітована і в часі не обмежена.
У ст.2 УПУ України перед кримінальним провадженням поставлено завдання, а також задекоровано способи їх досягнень. Однією з таких завдань є швидкість розслідування, що забезпечується можливістю застосування процесуального примусу.

Відповідно, за такого підходу, шляхи досягнення поставленої мети, жорсткіші, проти іншими процесами.

Кримінальний процес передбачає кілька процедур, у яких може брати участь підприємство: подання інформації та копій документів на запит органу досудового розслідування, подання тимчасового доступу до речей та документів, обшук, арешт майна, подання ресурсу для проведення слідчих дій: відтворення, огляду місця події, слідчого експерименту.

Як мовилося раніше, юридична особа діє у кримінальному процесі через свого представника. Однак це не позбавляє його права на отримання правової допомоги. У кримінальному процесі, професійним суб’єктом надання правової допомоги є адвокат, незважаючи на те, чи виконує він функції представника або захисника. Всі інші особи, які мають пізнання в юриспруденції, віднесені до розряду звичайних представників юридичної особи, а послуги, що надаються ними, не вважаються правовою допомогою.

Не завжди, ваше знання законодавства та його трактування збігаються з думкою правоохоронних органів. І якщо ви абсолютно впевнені у своїй правоті, це не означає, що ваша правота у когось не викликає сумнівів і ваші дії не будуть витлумачені у світлі кримінального закону.

Найпростіший спосіб дізнатися про те, що ваші дії зацікавили правоохоронних органів, це отриманий запит від тих самих правоохоронних органів щодо надання інформації з копіями документів, що підтверджують її, а також із порядку денного про виклик на допит.

Звісно, ​​після отримання таких офіційних документів бажано звернеться за допомогою до адвоката. Однак, якщо ви це не зробили, і з якихось причин прийняли рішення самостійно відстоювати інтереси підприємства, сподіваюсь деякі рекомендації щодо захисту у кримінальному процесі, не стануть для вас зайвими:

Юридичні особи у кримінальному процесі – обшуки, виїмки, допити, арешти майна

1. Не варто абсолютно довіряти порадам ваших знайомих, колег, які раніше пройшли кримінально-правові процедури. Їх випадок може дуже відрізнятися від вашого, а їх поради, принести більше шкоди, ніж користі;

2. Не варто приймати необдуманих рішень щодо не реагування на запити правоохоронців. Відповідь на запит, може бути вашим початковим шансом висловити свою позицію до фабули переслідування у вигідному для себе світлі та на її підтвердження, подати копії документів. Не подання вами копій документів не є ліками від слідчого, оскільки він може звернутися з проханням до слідчого судді про надання доступу до ваших документів. Причому м клопотатиме він не про копії, а оригінали, віщуючи про можливість фізичного знищення документів підприємством.

3. Якщо діяльність підприємства специфічна та регулюється спеціальним законодавством, правоохоронцям слід подати таке законодавство. Оскільки деякі дії підприємства, що мають зовнішню оболонку типових порушень для одних видів діяльності, абсолютно законними для інших. Слідство може знати про специфіку діяльності підприємства.

4. Звертайтеся за роз’ясненнями до відомчих органів стосовно моментів діяльності підприємства, що цікавлять, і подавайте їх відповіді на свій захист.

5. Намагайтеся всі заперечення висловлювати коротко. Відомо, що довгі опуси до кінця не дочитують, бо це тяжке заняття.

6. Не варто ігнорувати запрошення на допит посадових осіб. По-перше, все одно допитають, а по-друге, присутність на допиті ваш законний шлях отримання більшої інформації про предмет кримінального розслідування.

7. У разі виклику вас як свідка, слід знати, що слідчий вас зобов’язаний повідомити з якого кримінального провадження викликав. І це не має бути відповідь, що складається з 12 чисел. При такому підході, вимагайте занести в протокол, що ви нічого сказати не можете, бо дванадцять цифр не дає вам повної інформації про кримінальне провадження і зазіхає на ваші права подати свідчення в оповідальній формі.

8. При виклику на допит керівника, запропонуйте, що спочатку ви самі розкажіть про діяльність підприємства і про події, що його цікавлять, і тільки після цього він поставить вам уточнюючі питання. У такому режимі допиту ви зупинитеся на основних моментах, які, на вашу думку, є головними і заперечують скоєння розслідуваного злочину.

9. У процесі допиту ви можете користуватися письмовими записами. Якщо це буде план свідчень, слідчий не заборонить вам скористатися ним.

10. Не соромтеся реагувати на неправильне відображення ваших показань у протоколі. Бо це може негативно відгукнутися насамперед вам. Реальне відображення ваших свідчень, а не їх інтерпретації у вигідному для слідства ракурсі – ваше право, яке породжує обов’язок слідства.

11. Пам’ятайте, що представники слідства на законодавчому рівні визнані органом звинувачення. Відповідно, їхнє завдання – звинувачувати. Подайте на захист докази, наполягайте при допиті свідків, які можуть підтвердити висунуту вами версію.

12. Не варто ховати документи, передаючи їх на так зване зберігання адвокату. По-перше, зберігати оригінали документів не є професійною діяльністю адвоката, а по-друге, якщо дуже захотіти, то можна їх отримати і у адвоката, пройшовши раніше зазначену судову процедуру.

13. Не варто ігнорувати виконання ухвал слідчого судді про надання тимчасового доступу до речей та документів, оскільки відмова від його добровільного виконання може призвести до законного обшуку. А обшук, як відомо, процедура не лише мало приємна, а й небезпечна, оскільки під час обшуку, не дивлячись на існуючі заборони, вилучається не лише доказова база, пов’язана з предметом розслідування, а й усе, що може зацікавити слідство.

14. Не варто розраховувати на те, що ви розташуєте слідчого до себе. Як правило, це утопія, оскільки слідчий особа процесуальна, стиснута поруч обов’язків, частина з яких довести кримінальне провадження до кінця. При цьому, до його обов’язків не входить пошук виправдувальних доказів. Ну, і зрештою такими діями можна нашкодити і собі. Погодьтеся, на дружню людину набагато складніше наскаржитися, ніж на звичайну процесуальну особу, яка зловживає представленими їй для розслідування правами.

15. Не намагайтеся виправдовуватися. Це абсолютно не виправдано, вибачте за каламбур. Досить просто заперечувати дії процесуальних фігур і висунуті ними версії.

16. Не поспішайте звільняти співробітників, а тим більше керівника. Якщо буде встановлено причетність перелічених осіб до скоєння злочину, факт звільнення жодним чином не позначиться з їхньої долі. Адже відповідальність настає за дії скоєні раніше, тобто. під час існування трудових відносин. Більше того, співробітник може неадекватно відреагувати на рішення про звільнення та подати слідству інформацію про підприємство, що виходить за межі предмета розслідування, внаслідок чого буде зареєстровано нове розслідування. Також, слід пам’ятати, що правило ч.4 ст.212 КК України (звільнення від кримінальної відповідальності за умисне ухилення від сплати податків, за умови повної їхньої сплати, включаючи штрафи) стосується лише діючих керівників та на звільнених осіб не поширюється.

17. Не дійте. Виступайте ініціатором проведення експертиз, якщо їхнє проведення позначиться на результатах розслідування. Підприємство не пов’язане процесуальними узами щодо проведення експертиз з органом досудового розслідування.

18. Спілкуйтеся з правоохоронцями виключно у письмовій формі. Це ваш шанс реально донести до слідства свою позицію та докази, що її підтверджують.

19. Активно використовуйте інструменти судового контролю та оскарження дій правоохоронця, подані чинним КПК України.

20. Ініціюйте господарські та судові суперечки, якщо предмет розслідування будується на спірних моментах.

21. За участю на слідчих діях, уважно читайте надані Вам слідчим письмово ваші права. Безкомпромісно вимагайте виконання процесуальними особами озвучених прав, якщо вважаєте, що права порушені, без сорому вказуйте про це у протоколі слідчої дії.

22. Не піддавайтеся на провокації, слідчі хитрощі. Вимагайте від процесуальних фігур роз’яснення своїх дій, у разі відмови вимагайте занесення ваших зауважень до протоколу. Пам’ятайте, протокол слідчої дії, як і всі інші протоколи, покликаний фіксувати весь процес, що відбувається, на папері, тому спасенні бесіди, погрози та інші процесуальні неподобства, повинні бути відображені в протоколі, якщо вони мали місце.

23. Стосовно слідства пам’ятайте, що законодавець поклав на вас обов’язок виконувати лише законні вимоги правоохоронців. Чи не законні вимоги – виконанню не підлягають.

24. У жодному разі не переходьте з офіційності вашого статусу у спілкуванні з правоохоронцями на особи. Бо закон зобов’язує вас поважати правоохоронний орган, його представника, а не особистість. На офіційній слідчій дії особи відсутні, є лише статуси. Тому, якщо представник правоохоронного органу забуває про це, вам варто нагадати, що взаємні симпатії чи антипатії не є предметом спільної зустрічі, тому така ситуація підлягає припиненню.

25. Ніколи не схиляйте свідка до надання свідомо неправдивих свідчень. Це може мати трагічніші наслідки, ніж їх правдиві свідчення. У кримінальних провадженнях з економічною складовою, основними доказами є документи, які говорять більше за свідка. Такі необачні дії можуть призвести до кримінальної відповідальності свідка, а підозрюваного співробітника підприємства до нелояльної міри запобіжного заходу.

26. Ніколи не підробляйте документи. Господарські відносини, зазвичай двосторонні. Ваші документи можуть йти в розріз із документами вашого контрагента, а це додатковий привід кримінального переслідування щодо вас.

27. Не знищуйте документи. Пам’ятайте, що за Податковим кодексом України на вас покладено обов’язок їх відновлення, інакше підприємство може опинитися у кругообігу неприємних відносин із податковими органами та щодо цієї неприємності.

Ну і на завершення хочу відзначити, самостійний захист справа хороша, але небезпечна. Це все одно що лікується від раніше не відомої хвороби за своїми рецептами: результат то звичайно буде, але чи видужує хворий. Я щиро Вам бажаю не потрапляти в круговерть кримінального процесу і вести свій бізнес чесно, щоб ні в кого не викликало жодних сумнівів у сумлінності та прозорості Вашого бізнесу.

Анжеліка Сіцко, Адвокат, Партнер ЮФ «GOLAW»

Шевченко Олександр
Шевченко Олександр

Координатор заходу

Пов'язані заходи
Рекомендовані публікації
Публікації експертного блогу Відповіді на всі Ваші питання

MARMAER

Семінари, Вебінари, Онлайн-курси, Конференції – навчання для фінансистів, бухгалтерів, юристів і керівників.

ЧИТАЙТЕ НАС НА ПОШТІ

МИ ПРИЙМАЄМО ДО ОПЛАТИ

liqpay