Cемінари, Вебінари, Консультації

Нові процесуальні кодекси – огляд судових новацій

Сервіси
588

Нові процесуальні кодекси – огляд судових новацій

Реформи в Україні продовжуються. Цього разу законодавчі новації підготовлені до основних процесуальних кодексів. Нещодавно Радою ВР України з питань судової реформи до широкої уваги юридичної громадськості були представлені проекти ЦПК України, ГПК України, а також КАС України. Детально з текстом документа можна ознайомитись на сайті Верховної Ради України – Проект Закону № 6232 від 23.03.2017 р.

Суть законодавчих новел.

Ефективність судових процесів, що регулюють ці кодекси, є головним завданням, яке поставили перед собою розробники проектів. Також увага приділена більш виразному поділу юрисдикції між господарським, цивільним та адміністративним судами, яка визначатиметься не за сторонами процесу, а щодо предмета позову. Зловживання сторонами процесуальними правами, що практично стало в судовому процесі нормою, і заважає продуктивному розгляду справи судом по суті, новими кодексами зводиться до мінімуму шляхом впровадження ефективних способів запобігання та відповідальності.

Також не залишено поза увагою питання електронного правосуддя. З впровадженням у судове процесуальне життя цієї системи, відповідно, потрібно і внесення значних поправок до кодексів. Електронне правосуддя в найближчому майбутньому може витіснити традиційне, як це успішно робить електронний банкінг. І через те, як якісно буде це питання врегульовано в процесуальних кодексах, залежить подальше правосуддя в Україні.

Основні зміни до ГПК України

У зв’язку з передбачуваними змінами та доповненнями до Господарського процесуального кодексу України на правову громадськість очікують такі основні нововведення:

• самостійним джерелом доказування тепер додатково вважатимуться електронні докази;
• планується до впровадження електронного суду, який вестиме електронні справи;

• запроваджується відповідальність за зловживання процесуальними правами;
• свідки у господарському процесі набудуть статусу субсидіарного джерела доказів;

• нескладні та прості справи можуть бути розглянуті без виклику сторін;
• сторона, чиї права порушені, може захищати їх через суд у такий спосіб, який не визначений договором чи законом;

• буде доповнено способи забезпечення позову; наказне провадження може стати електронним, за яким можуть бути стягнуті неоспорювані суми;
• удосконалено питання доведення та забезпечення позову у третейських судах.

Аналогічні ГПК зміни та доповнення, торкнуться і ЦПК України.

Зміни в КАС України

У КАС України також запроваджуються норми щодо впровадження електронних доказів. Ними може бути інформація із сайтів, електронні документи, голосові та мультимедійні повідомлення, текстові повідомлення тощо. Електронні докази можуть бути одержані з мобільних телефонів, портативних пристроїв, наприклад, звичайних флешок.

Враховуючи неймовірну швидкість, з якою з’являються на світ новітні комп’ютерні, медійні, інтернет технології, законодавцю давно вже слід було запровадити електронні докази до норм процесуальних кодексів. Та й ті, що визначені у проектах, також невдовзі можуть не відповідати вимогам часу.

Наскільки ці законодавчі новели стануть ефективними та виправдають очікування, покаже час. Поки що вони не прийняті, а існують лише на стадії законопроектів для обговорення. Та й сама судова реформа рухається не надто швидкими темпами. Очевидно, що в найближчому майбутньому нові кодекси будуть все ж таки прийняті, а юристам і адвокатам доведеться заново їх перечитувати та освоювати нові правила судового процесу.

Шевченко Олександр
Шевченко Олександр

Координатор заходу

Рекомендовані публікації
Публікації експертного блогу Відповіді на всі Ваші питання

MARMAER

Семінари, Вебінари, Онлайн-курси, Конференції – навчання для фінансистів, бухгалтерів, юристів і керівників.

ЧИТАЙТЕ НАС НА ПОШТІ

МИ ПРИЙМАЄМО ДО ОПЛАТИ

liqpay